Reszel - miasta partnerskie
Integracja - razem silni w Polsce i w Niemczech
W ramach wymiany integracyjnej mieszkańców Gmin Partnerskich Reszla Asbeck i Legden, duża grupa uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 1 w Reszlu, na zaproszenie naszych przyjaciół udała się 16.07.2017 r., w długą, bo kilkunastogodzinną podróż do Asbeck.
Na miejsce przybyliśmy około godziny 18:00. Gospodarze przywitali nas serdecznie w centrum Asbeck w tzw. Dormitorium (średniowieczna budowla z pięknymi krużgankami, w której mieścił się klasztor dla bogatych szlachcianek), gdzie po oficjalnym powitaniu dokonało się zapoznanie z rodzinami goszczącymi nas w swoich domach. Następnie udaliśmy się na wspólną kolację do Restauracji Bruno Reers. Po długiej podróży i pysznej kolacji wszyscy udali się na odpoczynek do domów w Asbeck i Legden.
Podczas wymiany realizowaliśmy projekt LWL pod hasłem „Integracja - razem silni w Polsce i w Niemczech”. W projekcie wzięli udział uczniowie i nauczyciele z Reszla, młodzież z Asbeck i Legden oraz grupa imigrantów z Syrii, Gwinei i Albanii. Gospodarze przygotowali bogaty program dla wszystkich uczestników projektu zawierający min: zwiedzanie Asbeck, Legden oraz okolicy partnerskiej gminy. Byliśmy również w Ogrodzie Daliowym, który jest chlubą Legden, oprowadzał nas po nim Burmistrz Gminy Legden - Friedhelm Kleweken. Mieliśmy możliwość odwiedzić średniowieczną posiadłość Egelborg, o której opowiadał i oprowadził nas baron Clemens Freiherr von Oer, prawowity właściciel zamku. Zorganizowano również wycieczkę do Münster (Münster jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Westfalii, było miejscem podpisania traktatu pokojowego kończącego wojnę trzydziestoletnią).
Druga część programu polegała na zorganizowaniu zajęć warsztatowych, zajęcia na temat tolerancji, zajęcia sportowe, plastyczne, wyjazd na kompleks basenowy, oraz dzień z rodzinami, który pozwolił na zacieśnienie nowych znajomości. Podczas wszystkich spotkań i zajęć projektowych panowała przyjazna atmosfera sprzyjająca realizacji zaplanowanych celów. Szczególnie interesujące były przygotowane przez młodzież prezentacje dotyczące historii, kultury i tradycji Polski, Niemiec, Syrii, Gwinei. Wszyscy z zapartym tchem wysłuchali historii uchodźców z Aleppo, Damaszku. Po prezentacjach młodzież zadawała pytania dotyczące poszczególnych krajów i grup narodowościowych.
Celem projektu było rozwijanie współpracy gmin, bo to był trzeci wyjazd reszelskich gimnazjalistów do Legden i Asbeck. Spotkanie miało na celu oswojenie młodzieży z tematyką imigracji, obalenie stereotypów dotyczących uchodźców, związanych z nimi lęków i obaw. Wypracowanie postaw akceptacji, szacunku, metod które przyczynią się do integracji uchodźców i innych szukających azylu w społeczeństwie. Projekt umożliwił uczestnikom wzajemne poznanie się oraz stworzył odpowiednie warunki do odkrywania i poznawania realiów społecznych i historyczno-kulturowych kraju partnerskiego oraz uchodźców, którzy znaleźli schronienie w tej gminie.
Dziękujemy wszystkim organizatorom, rodzinom goszczącym oraz mieszkańcom Asbeck i Legden za serdeczne przyjęcie nas. Spędziliśmy z nimi siedem wspaniałych dni. Wierzymy, że przyjaźnie zawarte w tym czasie będą się rozwijać. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zrealizujemy wspólny projekt w Reszlu.
Projekt realizowano w ramach umowy partnerskiej miedzy Gminą Reszel i Gminą Legden-Asbeck.
Projekt dofinansował Landschaftsverband Westfalen-Lippe
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Fot. Rebecca Brüggemann i Krzysztof Majcher
REKLAMA
opublikowano: 2017-08-04, © Anna Szewczyk,
94
Komentarze
No brawo widzę postępy, ciekawe czy Pani Stasiewicz i Krystyna Jurkin , Dacko podzielają tego typu wyjazdy do Niemiec. Bo z tego co wiem Niemcy zawsze byli ich wrogami. Nigdy nie kryły się z nienawiścią do dzieci pochodzenia niemieckiego które uczyły się w Reszelskiej szkole. Niech sobie przypomną te wyzwiska "ty szwabie" Czy tak postępuje nauczyciel? Niszczyć tak szkolne dzieciństwo...Mam ogromny żal . A teraz co ? Partnerzy z Niemiecką stroną? Może warto ich uświadomić jaką postawę prawdziwą macie?!