Reszel - Imprezy masowe, koncerty
Muzyka na zamku.
W średniowiecznych murach reszelskiego zamku w sierpniowy wieczór gościł blues.
Był to projekt firmowany przez członków formacji Mahoń Blues Cafe. To w pełni udane, zdaniem szczelnie wypełniającej dziedziniec zamkowy publiczności, przedsięwzięcie artystyczne ma duże szanse na trwałe wpisanie się w kalendarz artystyczny naszego miasta. Na inauguracyjne spotkanie muzyczne organizatorzy zaprosili grupę Otako.
Zespół powstał jesienią 2008 r. Na scenie debiutował podczas festiwalu "Oj wiosna ty wiosna..." w Sejnach w maju 2009 r. W ciągu kilku miesięcy zagrał kilkadziesiąt mniejszych i większych koncertów głównie na terenie Suwalszczyzny i woj. podlaskiego. Punktem wyjścia było poszukiwanie współczesnego brzmienia i wyrazu dla tradycyjnej muzyki wykonywanej w trio.
Lider zespołu spędził kilka lat na intensywnych poszukiwaniach autentycznych wykonawców muzyki tradycyjnej na terenie Suwalszczyzny, zdobywaniu wiedzy o ludziach i ich muzyce. Od 2005 r. uczy się repertuaru skrzypcowego i wokalnego u dwóch najstarszych skrzypków - Franciszka Racisa z Jasionowa i Mieczysława Pachutko z Zaleskich. Zebrany materiał stał się podstawą repertuaru zespołu Otako. W pracy nad materiałem zespół wykorzystuje również zbiory archiwalne oraz prace Oskara Kolberga, luki i brakujące nuty wypełniając z pomocą własnej intuicji i doświadczeń muzycznych. Nie stroni również od prób komponowania melodii do tradycyjnych tekstów.
Następnie sceną zawładnęli gospodarze wieczoru, Mahoń Blues Cafe. Koncert był muzycznym zaproszeniem na bluesowe spotkanie z Mahoniem.
Niezapomniane dźwięki autorskich kompozycji oraz standardów bluesowych, cudowny klimat oraz kunszt i doświadczenie muzyczne dały fanom bluesa ogromną dawkę satysfakcji.
Zwieńczeniem tego muzycznego spotkania był występ grupy Easy Rider - legendy polskiej sceny rythm-bluesowej. Grupa powstała z inicjatywy Andrzeja Wodzińskiego w 1980 roku. Muzyką graną przez Easy Rider jest rhythm blues oraz jego pochodne. W pierwszym składzie zespół był klasycznym rockowym kwartetem. Zadebiutował w Jarocinie w 1980 roku, a w 1981 na pierwszej edycji Rawa Blues grupa stała się największym objawieniem festiwalu. Po tak udanym starcie kariera potoczyła się błyskawicznie. Zespół był zapraszany na wszystkie najważniejsze wydarzenia muzyczne w kraju. Często koncertują też poza granicami kraju.
Pomysłodawcom i realizatorom koncertu gratulujemy i czekamy na kolejną edycję spotkań bluesowych.
Szczególne podziękowania należą się sponsorom - firmom: Zamek Reszel Kreativ Hotel, Jofel, Mazuria, Browar Kormoran, Majonezy Kętrzyn, Ray Obuwie, Drukarnia "Jumar" Reszel, Miejski Ośrodek Kultury w Reszlu oraz Małgorzacie Burdalskiej i Krzysztofowi Węglarskiemu.
REKLAMA
opublikowano: 2010-08-11, © Artur Galicki,
3422
ostatnie artykuły z tego działu:
- „Maria Panna dźwiękiem opiewana” - po koncercie...
- Wymiana partnerska Polska - Niemcy – Francja
- Reszelska Noc Artystyczna 2013
- WOŚP w Reszlu
- Reszelska Noc Artystyczna 2012
- Przedszkolaki na rodzinnym festynie
- Warmia w baśni i legendzie
- Koncert bluesowy Pawła Szymańskiego w Reszlu.
- Wielka Orkiestra 2012
- Narodowe Święto Niepodległości w RESZLU.
- dalej...