Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Grudzień to miesiąc zawiły, czasem srogi, czasem miły

wesolych swiat

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Oczyszczalnia ekologiczna i biologiczna - różnice

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są jednym z tych rozwiązań, które w ostatnich latach bardzo mocno zyskało na znaczeniu. Wszystko za sprawą ciekawej oferty producentów oraz niewątpliwych atutów samej instalacji, która jest świetną alternatywą dla tradycyjnej kanalizacji. Wśród oczyszczalni wyróżniamy wiele ich rodzajów, w tym ekologiczną oraz biologiczną. Na czym polega różnica i na którą się zdecydować? Popularność przydomowych oczyszczalni już nikogo nie dziwi. Jest to rewelacyjny sposób na neutralizowanie nieczystości pochodzących z gospodarstwa domowego i nie tylko za pomocą naturalnych sposobów, które są przyjazne środowisku. Co więcej, ogromną zaletą takiej instalacji jest jej bezobsługowość i spora wydajność, dzięki czemu mamy gwarancję, że będzie służyć nam bez problemów przez wiele lat.

Oczyszczalnia ekologiczna - jak działa?

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków, w tym m.in. systemy drenażowe, ze złożem piaskowym, roślinnym, ale też z osadem czynnym czy biologiczne. Wyróżniamy też oczyszczalnie ekologiczne, które cechuje to, że nieczystości są neutralizowane w dwóch oddzielnych miejscach - procesy tlenowe odbywają się w osadniku gnilnym, a te z udziałem bakterii beztlenowych w drenażu rozsączającym. Największym minusem tego rozwiązania jest to, że nie mamy tutaj możliwości ponownego wykorzystania oczyszczonej wody, a także stałego monitorowania skuteczności usuwania zanieczyszczeń ze ścieków.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - czym się charakteryzuje?

O wiele nowocześniejszą opcją są biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków, które w przeciwieństwie do ekologicznych, nie mają drenażu. To z kolei sprawia, że można ją zlokalizować nawet na niewielkiej działce. W przypadku oczyszczalni biologicznej nieczystości są usuwane w jednym zbiorniku, ale podzielonym zazwyczaj na dwie lub więcej komór. W pierwszej zachodzą procesy tlenowe, w drugiej beztlenowe, a sposób ten umożliwia późniejsze wykorzystanie wody, np. do napełnienia oczka wodnego czy podlewania ogrodu. Woda trafia więc z powrotem do środowiska naturalnego, co ma walory proekologiczne. Sama konstrukcja, jak i montaż oczyszczalni biologicznej są proste, ale oczywiście trzeba stosować się do instrukcji producenta lub najlepiej zlecić to profesjonalnej ekipie.

Oczyszczalnia biologiczna czy ekologiczna - którą wybrać?

Pojawia się pytanie, który rodzaj oczyszczalni jest lepszy? Wiele zależy od indywidualnych okoliczności, w tym od wielkości działki, ale też poziomu wód gruntowych, jakości gleby oraz zasobności portfela. Ekologiczna jest o wiele tańsza, ale mniej uniwersalna, za biologiczną zapłacimy nawet kilkadziesiąt tysięcy, ale za to możemy wykorzystać ją dosłownie w każdych warunkach. Ponadto, jest tańsza w utrzymaniu, co powoduje, że w dłuższej perspektywie inwestycja ta zwróci nam się z nawiązką. Najlepiej przeanalizować obie opcje, można przy tym wesprzeć się wiedzą fachowców, aby dokładnie poznać temat i podjąć świadomą decyzję. Niezależnie jednak od tego, który rodzaj się wybierze, przydomowe oczyszczalnie ścieków są zawsze sprawdzonym i korzystnym rozwiązaniem.

 

REKLAMA

opublikowano: 2024-03-26, © materiał zewnętrzny,

250

ostatnie artykuły z tego działu:

 fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny