Reszel - Festyny, dożynki
I Przegląd Twórczości Kultury Ludowej "Równianka"
- Równianka, to wiązka ze zbóż, polnych kwiatów i ziół przybrana kolorowymi wstążkami. Ta równianka wisiała sobie na drzewie przez cały okres żniw. Po żniwach wszystkie panny siadały na rżysku, panowie brali je za nogi i ciągali po tym rżysku - opowiada Mirosław Bogdanowicz, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego "Reszelanie".
- To była rozkosz - wtrąca pewna pani, która być może znała tradycję równianki z autopsji.
- Ten ozdobiony snopek zostawiano na polu żeby ziarno wydziobały ptaki i zjadły myszy, co miało je powstrzymać przed wejściem do stodoły - kontynuuje Pan Mirosław.
A tradycję równianki przypomniano podczas I Przeglądu Twórczości Kultury Ludowej "Równianka", który odbył się 25 sierpnia 2007 r. na rynku starego miasta w Reszlu.
Celem Przeglądu jest promocja i prezentacja kultury ludowej Warmii i Mazur i nie tylko; przywrócenie dawnych tradycji ludowych; pobudzenie lokalnego środowiska do aktywności; pokazanie dorobku pracy człowieka; pokazanie ginących zawodów, profesji; prezentacja dawnych obrzędów, pieśni, muzyki; integracja środowisk folklorystycznych - w zaproszeniu na przegląd pisali organizatorzy, którymi byli Stowarzyszenie Kulturalne "Reszelanie" i Miejski Ośrodek Kultury w Reszlu.
Przed reszelską publicznością i nie tylko reszelską wystąpiły zespoły ludowe powiatu kętrzyńskiego, powiatów ościennych a także sąsiedzi z Rosji i Łotwy.
W następnym dniu kontynuacja imprezy ale już w charakterze Dożynek.
Dożynki - fotoreportażREKLAMA
opublikowano: 2007-08-25, © Krzysztof Majcher,
5925
Komentarze
ostatnie artykuły z tego działu:
- Dożynki Gminne 2017
- ŚWIĘTO LUDZI WSI GMINY RESZEL
- Dożynki 2011
- V edycja „ Niezapominajki” w Reszlu.
- Plon niesiemy plon
- Tradycyjnie - Ludowo - Równiankowo
- Dożynkowo w Klewnie.(21.08.2010 r.)
- Pieckowiada 2010
- Festyn z okazji 650-lecia istnienia miejscowości Łężany
- Jeszcze parę słów o IV edycji „Niezapominajki”
- dalej...