Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Średniowieczna studnia
"Przy ulicy Mazurskiej (dawniej ul. Rybacka), zbudowano murowany zbiornik, skąd przez nieistniejącą już bramę Rybacką i istniejący dotąd most Rybacki woda była rozprowadzana dębowymi rurociągami o średnicy otworów 8 cm do 7 wykopanych w mieście studni. Położenie sześciu z nich pokazuje G. Matern i K. Matern na planie miasta z 1806 roku (rys. 2) zamieszczonym w ich opracowniu "Burg und Amt Rössel. Ein zur Burgenkunde des Deutschordenslamdes" wydanym w 1925 roku w Königsbergu (Królewcu). Na rysunku tym, dla lepszej widoczności, studnie zaznaczono czerwonym kółkiem. Na podanym planie nie można się dopatrzyć studni siódmej. Jest wielce prawdopodobne, że siódmą studnią, o której mowa w cytowanym opracowaniu, jest zachowana do naszych czasów studnia na dziedzińcu zamkowym." - tak napisał prof. Tadeusz Rawa w opracowaniu pt. "Dawny system reszelskich wodociągów i kanalizacji"
W 2005 roku przy okazji remontu Ratusza natrafiono na pozostałości po jednej z siedmiu studni. 11 maja 2006 r. rozpoczęto badania archeologiczne średniowiecznego systemu wodociągowego - studni czerpalnej
Na razie jest to wszystko na etapie badań. Po odkopaniu (nie wiadomo, co się wykopie) i pobraniu próbek pojedzie to wszystko do konserwatora i on podejmie decyzję co do możliwości działań z punktu widzenia ochrony zabytków - informuje pani Urszula Sawa, pracownik Urzędu Gminy.
Prace mogą potrwać około miesiąca. Nie wiadomo na razie na jaką głębokość trzeba będzie kopać i co się tam znajdzie - mówi kierownik Działu Techniczno - Budowlanego oraz nadzorca prac - Ryszard Łożyński.
Jeśli stan techniczny wykopaliska pozwoli na rekonstrukcję, to możliwe że na placu obok Ratusza stanie średniowieczna studnia.
Badania prowadzi prywatna firma archeologiczna ze Stawigudy a koszty prac oraz ewentualnej rekonstrukcji ponosi Gmina.
Być może w jakiejś bliżej niesprecyzowanej przyszłości stanie na rynku średnioweczna studnia i przybędzie nam atrakcji turystycznych w mieście.
REKLAMA
opublikowano: 2006-05-14, © Krzysztof Majcher,
6091
Komentarze
ostatnie artykuły z tego działu:
- Zabieg falą uderzeniową na ostrogi piętowe. Przebieg procedury, przeciwwskazania
- Jakie prezenty dla babci i dziadka?
- Organizacja konferencji na Mazurach – na co zwrócić uwagę przy wyborze sali?
- Ochrona praw sygnalistów
- Techniki uważności w naturalnym obniżaniu ciśnienia krwi
- Ustanawianie rutyny: najlepsze praktyki dotyczące czasu monitorowania ciśnienia krwi
- Kiedy jest idealny czas na zmierzenie ciśnienia krwi?
- Optymalny codzienny harmonogram dla dokładnych pomiarów ciśnienia krwi
- Grille ogrodowe gazowe i węglowe oraz praktyczne akcesoria do nich
- Jak wyposażyć profesjonalnego kierowcę?
- dalej...