Reszel - Wydarzenia_szkolne
Szkoła Podstawowa nr 3 w Reszlu realizuje projekt "Młodzież otwarta na kulturę”.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Głównym celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów, oraz podniesienie atrakcyjności oferty ukierunkowanej na rozwój języka polskiego oraz ekspresji kulturalnej i pielęgnowania tradycji kulturowej. W dzisiejszych czasach dzieci muszą mieć możliwość realizacji zainteresowań i wszechstronnego rozwoju swojej osobowości. Najlepszym i najefektywniejszym sposobem wypełnienia tych funkcji są dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne wykraczające poza ramy programowe. Obecne programy nauczania nie są wystarczająco rozszerzone i nie pokrywają się z rzeczywistymi potrzebami dzieci i młodzieży, ponieważ nie uwzględniają zmian w świadomości i stylu bycia dzieci i młodzieży.
Dzieci często nie mają pomysłów na urozmaicanie czasu po lekcjach, dlatego nasza szkoła przygotowała szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych. Każdy uczeń może znaleźć coś dla siebie i rozwijać swoje zainteresowania.
Dodatkowe zajęcia zapewnią:
- dzieciom możliwość rozwoju swoich zainteresowań,
- zdobycia wiedzy i umiejętności, które przyczynią się do osiągnięcia sukcesów w ich dalszym życiu.
- wypełnią wolny czas dzieci,
- będą swoistym sposobem na nudę.
Projekt obejmuje uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Reszlu oraz pośrednio ich rodziców, którzy będą współpracować ze szkołą i wspierać proces kształcenia i usamodzielniania się dzieci.
Zajęcia są ogólnodostępne, zarówno dla uczniów zdolnych pragnących rozwijać swoje zdolności i zainteresowania, jak i dla uczniów z trudnościami w wymowie i komunikowaniu się. Uczniowie mieszkający poza terenem miasta są dowożeni na zajęcia, a po zajęciach odwożeni do domu.
W styczniu rozpoczął się nabór uczniów na poszczególne zajęcia. Uczniowie zostali zapoznani z ofertą dodatkowych zajęć i mogli się zapisywać uwzględniając swoje predyspozycje i zainteresowania.
W szkole od lutego funkcjonują następujące koła zainteresowań:
KOŁO REGIONALNO – HISTORYCZNE
wtorek: 16.00 – 17.30
Prowadząca: Małgorzata Gardocka
Celem zajęć jest zapoznanie się z dawną i współczesna tradycją regionu, poznawanie historii miasta i gminy w powiązaniu z historią regionu i kraju. W ramach zajęć zaplanowano wycieczkę do Olsztyna i Grunwaldu.
KOŁO TEATRALNO – AKTORSKIE
wtorek: 16.00 – 17.30
Prowadząca: Danuta Baten
Celem zajęć jest rozwijanie zainteresowań uczniów, doskonalenie umiejętności krasomówczych i artystycznych. Przewidziane są również konkursy i wyjazdy do teatru Uczestnictwo w zajęciach koła teatralno-aktorskiego umożliwia dziecku dorastanie do roli widza, miłośnika sztuki teatralnej i godnego odbiorcy sztuki.
KOŁO POLONISTYCZNE
wtorek: 16.00 – 16.45
Prowadzące: Jolanta Radomska, Agata Doboszewska
Celem zajęć jest zapoznanie uczniów z dawną i współczesną literaturą regionu, doskonalenie umiejętności analizy i interpretacji utworów literackich, oraz wyrabianie kreatywnej postawy w odniesieniu do kultury regionu. Przewidziane są w ramach koła konkursy, spotkania ze współczesnymi artystami oraz wyjazd do teatru w Olsztynie.
KOŁO FOLKLORYSTYCZNE
poniedziałek: 15.30 – 16.35 i czwartek: 14.30 – 15.40
Prowadzące: Małgorzata Krajewska, Jolanta Wasilewska
Celem zajęć jest nauka tańców ludowych, pieśni ludowych, rękodzieła ludowego, podtrzymywania tradycji ludowych naszego regionu. Zaplanowane są konkursy i warsztaty z zespołem ludowym "Reszelanie”, oraz wyjazdy do Muzeum Warmii i Mazur w Węgorzewie, Owczarni i Skansenu w Olsztynku.
KOŁO MUZYCZNE
sobota: 11.00 – 12.30
Prowadząca: Anna Szewczyk
Celem jest rozwijanie wyobraźni muzycznej oraz umiejętności językowych, a także przygotowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych , koncertach, akademiach szkolnych, apelach, konkursach piosenki.
ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE
Prowadząca: Alina Szmul
Celem zajęć jest wsparcie dzieci posiadających największe trudności w uczeniu się i komunikowaniu. Uczniowie na te zajęcia zostali wytypowani przez na podstawie opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i sugestii nauczyciela.
Ilość chętnych na zajęcia przeszła nasze oczekiwania, co tylko upewniło nas w przekonaniu o potrzebie organizacji takich zajęć. Mamy nadzieję, że tematyka zajęć, liczne konkursy, wycieczki, wyjazdy, spektakle wzbudzą w uczniach zainteresowanie własnym regionem oraz chęć uzupełniania i podnoszenia poziomu zdobytej wiedzy i przyczynią się do wzrostu poziomu wiedzy.
Będziemy na bieżąco informować uczniów, rodziców i społeczność lokalną o pracach w ramach zajęć oraz efektach tych prac.
REKLAMA
opublikowano: 2009-03-01, © Danuta Baten.,
5005