Reszel - geografia
Wody i lasy
Wody powierzchniowe
Główne cieki wodne gminy Reszel to rzeki Sajna i Dajna - będące dopływami rzeki Guber (płynącej poza obszarem gminy), oraz Kanał Reszelski - lewobrzeżny dopływ Sajny.
Jeziora leżą głównie w południowej części gminy. Największe z nich to:
- Jezioro Dejnowa (na południe od Świętej Lipki)
- Jezioro Legińskie (na południe od Legin)
- Jezioro Widryńskie (na północ od Widryn)
Jezioro Dejnowa jest jeziorem przepływowym. Na południowym krańcu wpada do niego rzeka Dajna, wypływająca ponownie z jeziora około kilometra dalej, z jego wschodniego brzegu. Płynąc pod prąd rzeką Dajną można dotrzeć z jeziora Dejnowa do dużego jeziora Kiersztanowskiego, położonego tuż za granicami gminy.
Pozostałe większe jeziora gminy:
- Jezioro Pasterzewo
- Jezioro Trzcinno
- Jezioro Klawój
- Jezioro Pieckowo
- Jezioro Wirbel
Do granic gminy przylega wspomniane już jezioro Kiersztanowskie oraz jezioro Tolkowskie. Ocena stanu jeziora Kiersztanowskiego wykonana w 1992 r, wykazała silne zakłócenie środowiska jeziora.
Poza wymienionymi jeziorami w gminie Reszel jest dużo małych polodowcowych jeziorek i oczek wodnych.
Lasy
Teren gminy charakteryzuje się małą lesistością. Lasy zajmują 25,1 km2, co wynosi około 14,0% powierzchni gminy. Jest to wartość o połowę mniejsza w porównaniu do średniej dla województwa warmińsko-mazurskiego - 29,1%. (dane na 31.12.1998 na podstawie opracowania Urzędu Statystycznego w Olsztynie: "Województwo warmińsko-mazurskie")
Tereny leśne położone są głównie we wschodniej i południowej części gminy. Przeważają lasy mieszane i iglaste. Dominujące gatunki drzew to sosna, świerk, dąb, brzoza i olcha. Gatunkowo przeważają drzewostany iglaste - głównie sosna (prawie 80% powierzchni). W składzie drzewostanów liściastych przodują dąb, olsza i brzoza.
Na podstawie dokumentu: "Strategia Rozwoju Gminy" Załącznik do Uchwały Nr XXIV/146/2000 Rady Miejskiej w Reszlu z dnia 17 listopada 2000 r.
REKLAMA
opublikowano: 2005-05-10, © Krzysztof Majcher,
8