Reszel - Ludzie znani i szanowani
Nasz Gość - pani Alfreda Kułak
Spotkaniem z panią Alfredą Kułak Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic rozpoczęło realizację projektu „Ocalmy od zapomnienia – mówiona historia historia Reszla i mieszkańców”. Na ten cel pozyskano dofinansowanie z Programu Mikrodotacji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Warmia i Mazury Lokalnie.
Głównym celem projektu jest poznawanie i upowszechnianie historii Reszla i okolicy zapisanej we wspomnieniach mieszkańców. Pierwsi polscy mieszkańcy przybyli na te ziemie z różnych stron, reprezentując wiele różnych kultur. Tu, w całkowicie odmiennych od dotychczasowych warunkach, rozpoczynali nowe życie. Spotkania z nimi pozwolą znaleźć odpowiedzi na pytania: Jaka droga przywiodła ich do Reszla? W jaki sposób tworzyła się nowa społeczność miasta? Jak nawiązywała się współpraca między ludźmi wielu kultur? Jak wyglądało miasto w pierwszych latach po wojnie?
Pani Alfreda Kułak, zamieszkała w pobliskim Klewnie w 1948 roku. Opowiedziała o losach swoich i swojej rodziny, o drodze jaka przywiodła ją do Reszla, o wyjątkowych zdarzeniach w życiu...Oczarowała wszystkich nie tylko wyjątkowo ciepłą, życzliwą światu osobowością ale także pięknym śpiewem.
Serdecznie dziękuję za poświęcony nam czas. Dzięki Pani, nasza wiedza o pierwszych latach powojennego Reszla i jego mieszkańcach została mocno wzbogacona.
Więcej o naszych gościach i ich wspomnieniach w połowie listopada na prelekcji filmu „Ocalmy od zapomnienia”.
Dziękuję bardzo dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury w Reszlu, który od początku działania naszego stowarzyszenia ma dla nas ogrom życzliwości i zrozumienia. Zawsze możemy liczyć na współpracę i korzystać z pomieszczeń MOK, nie napotykając na żadne, nawet czasowe utrudnienia lub ograniczenia.
Dziękuję także członkom naszego stowarzyszenia, którzy nie tylko sprawnie zajmują się organizacją naszych działań, nie szczędząc prywatnego czasu i pieniędzy ale także podejmują coraz większe wyzwania.
Jesteście wspaniali!
REKLAMA
opublikowano: 2014-09-29, © Jolanta Grzyb,
224